Ssanie w żołądku – przyczyny i sposoby na uczucie ssania w żołądku (2023)

Helicobacter pylori – drobnoustrój, który wywołuje wrzody, jesienią intensywnie się namnaża. Jeśli masz niepokojące objawy, zareaguj natychmiast.

Zdjęcie Ssanie w żołądku – przyczyny i sposoby na uczucie ssania w żołądku (1)

Uważaj, ta choroba atakuje szczególnie jesienią /123RF/PICSEL

Tak mnie ciśnie wżołądku, muszę wstać icoś zjeść, bo do rana chyba zwariuję – powiedziała Anna (76) do męża, który obudził się, gdy wstawała złóżka. Zegar wskazywał trzecią wnocy.

To zdarzało się coraz częściej – przypominające dotkliwy głód ssanie wybudzało ją ze snu.

Dolegliwości zaczęły się, gdy jej jedyna córka Ewy brała rozwód – sądowe batalie ciągnęły się miesiącami, bo rodzice wykłócali się oprawo opieki nad dzieckiem.

Anna zmężem bardzo wspierali Ewę iprzypłacili to silnym stresem. Choć koszmar już się skończył, acórka zwnuczkiem zamieszkali znimi, dolegliwości żołądkowe Anny nie mijały. Bezpośrednio po posiłkach odczuwała bóle brzucha, potem dokuczała jej zgaga. Była tak uciążliwa, że Anna nie ruszała się nigdzie bez tabletek, które ją łagodziły. Bliscy sugerowali kobiecie, żeby poszła do lekarza.

Ona wciąż bagatelizowała problemy, zrzucając je na karb niewłaściwej diety. – Przecież odżywiamy się normalnie, poza tym wszyscy jemy to samo inikomu nic nie jest, tylko ciebie ciągle coś boli – tłumaczył zaniepokojony mąż. Pod wpływem jego nalegań zmęczona dolegliwościami Anna wkońcu zapisała się do lekarza.

– Przede wszystkim zrobimy test na obecność bakterii Helicobacter pylori – zapowiedział, gdy usłyszał, co dolega pacjentce. – Objawy, które pani zgłasza, wskazują na wrzody żołądka. Awywołuje je, aż wokoło 80% przypadków, właśnie ta bakteria. Chociaż niektórzy są jej nosicielami, amimo to nie chorują.

– Ajeśli się okaże, że mam tę bakterię, to jak będzie wyglądać leczenie? – spytała Anna.

– Dostanie pani antybiotyki ileki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego. Jeśli zajdzie potrzeba, zrobimy gastroskopię, żeby obejrzeć błonę śluzową żołądka – powiedział.

Co jeszcze zalecił lekarz?

Przed posiłkiem pić wodę zsiemieniem lnianym – chroni podrażnioną błonę śluzową żołądka – łyżkę nasion zalać szklanką wrzątku igotować 15 minut. Pić, jak wywar będzie letni.

Nie nadużywać leków, zwłaszcza zNLPZ (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen itd.) – sprzyjają rozwojowi wrzodów.

Nie pić kawy, alkoholu, nie palić papierosów. Unikać gorących napojów ipotraw.

Jadać posiłki regularnie – mniejsze iczęściej. Zamiast potraw smażonych – duszone igotowane. Unikać ostrych przypraw, octu, atakże jedzenia surowych warzyw iowoców.

Zastosować kurację sokiem ze świeżej kapusty – wypijać od dwóch do czterech szklanek dziennie przez 3-6 tygodni.

Zobacz również:

Ból żołądka: przyczyny i objawy ▷▷ Co pomaga na ból żołądka?

Ssanie w żołądku – przyczyny i sposoby na uczucie ssania w żołądku (2)

Ból żołądkato ogólne określenie na szereg dolegliwości (m.in. skurcze żołądka, kłucie, pieczenie), które mogą występować z różnych przyczyn. Niekiedy jest bardzo ostry, kłujący, pojawia się nagle i równie szybko ustępuje, innym razem trwa przez dłuższy czas. Czasem pojawia się po jedzeniu, czasami przed. Z jakich powodów boli nas brzuch? Jak sobie radzić, gdy boli żołądek?

Ból żołądka odczuwalny jest w nadbrzuszu. Niekiedy towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak np. nudności, wymioty czy wzdęcia.Przyczyn bólu żołądka może być wiele:od zupełnie błahych, związanych np. ze spożyciem nieodpowiedniego pokarmu, po bardzo poważne, wynikające z chorób układu pokarmowego.Nigdy zatem nie powinniśmy go lekceważyć.

Po lekturze tego artykułu poznasz m.in. przyczyny bólu brzucha po jedzeniu, alkoholu, w ciąży i u dzieci oraz co pomaga na ból żołądka. Opisujemy równieżdomowe sposoby walki z dolegliwościami bólowymi – czyli zioła, które pomogą złągodzić objawy.

Dlaczego boli żołądek?

Przyczyn bólu żołądka może być kilka. Najczęściej jest to symptom innych dolegliwości, z którymi boryka się nasz organizm. Są to choroby takie jak:

 • Ból żołądka przy chorobie refluksowej. Bolący żołądek często doskwiera osobom cierpiącym na chorobę refluksową. Dodatkowo pojawia się wówczas również zgaga, pieczenie za mostkiem, cofanie się treści żołądkowej do przełyku.
 • Ból żołądka przy zapaleniu trzustki.Przy przewlekłym zapaleniu trzustki ból żołądka jest piekący, promieniujący, przeszywający. Zwykle utrzymuje się przez wiele godzin. W przypadku tej dolegliwości oprócz bólu żołądka, pojawiają się również stolce tłuszczowe.
 • Ból przy zapaleniu żołądka.Pojawiają się ostre, niespodziewane ataki bólu, którym towarzyszy ucisk w górnej części brzucha, tuż pod mostkiem (ból w dołku). Dodatkowo występują również krwista biegunka i wymioty. Zapalenie żołądka zwykle wynika z niezdrowego trybu życia (stres, niezdrowa dieta, jedzenie w pośpiechu itp.) lub nadmiernego przyjmowania niektórych leków.
 • Ból żołądka przy wrzodach.Pojawia się zwykle wraz z innymi dolegliwościami, m.in. zgagą, niestrawnością, wymiotami, zaparciami itp. Najczęściej występuje ok. 2-3 godziny po posiłku. Ból żołądka jest piekący i palący. Niekiedy towarzyszy mu tzw. ssanie oraz skurcze żołądka.
 • Ból żołądka a nowotwór.Jest to najpoważniejsza choroba, której towarzyszy ból żołądka. I chociaż nie występuje powszechnie, to należy również brać ją pod uwagę, by w przypadku pojawiających się problemów, jak najszybciej interweniować. Oprócz bólu żołądka pojawia się również pieczenie w nadbrzuszu, wymioty, zgaga, wzdęcia, brak apetytu, uczucie pełności, suchość w jamie ustnej. Jeśli zatem obserwujesz u siebie tego typu objawy, a dodatkowo w twojej rodzinie odnotowano przypadki nowotworu żołądka, koniecznie powinieneś się przebadać.

Dlaczego boli żołądek po jedzeniu?

Ból żołądka nie zawsze jest objawem poważniejszej choroby, czasem wynika po prostu z nieodpowiedniej diety czy zatrucia pokarmowego. Najczęściej pojawia się również w przypadku kłopotów z niestrawnością.

Jeśli więc Twoim problemem jest ból żołądka po jedzeniu, zgaga lub niestrawność, to warto zatem abyś przeanalizował swój jadłospis iwyeliminowałz niego dania czy produkty, które wprowadzone do posiłku mogą mieć niekorzystny wpływ na żołądek i prowadzić do bólu brzucha, np.smażone, tłuste, ciężkostrawne potrawy, gazowane napojeitp.

W ich miejsce należywprowadzić m.in. bogate w błonnik warzywa i owoce, jogurty naturalne, herbaty ziołowe, co jest pierwszym krokiem w walce jeśli chodzi o niestrawność.

Ból może być spowodowany również przez określone produkty, które przez wzgląd na swoje właściwości,mogą drażniąco oddziaływać na żołądek, są to m.in.alkohol(stąd ból żołądka po alkoholu), kofeina, cytrusy, ostre przyprawy, czekolada, cebulaitd.

Ból i skurcze żołądka ze stresu

Ból w żołądku może byćspowodowany sytuacjami stresowymi.Jest nagły, napadowy i przypomina „ściśnięcie” żołądka. Zwykle nie ma żadnego związku z innymi schorzeniami naszego organizmu czy dietą, lecz wynika z sytuacji, które powodują duży stres. Mogą towarzyszyć mu biegunka lub nudności.

Ból i skurcze brzucha pod wpływem sytuacji stresowych jest zupełnie naturalnym odruchem naszego organizmu iwynika z działania adrenaliny, która pobudza działanie kwasów trawiennych.

Zaburzenia na tle nerwowym mogą mieć więc bezpośredni związek z naszymi dolegliwościami trawiennymi. Nie ma powodów do obaw, gdy są tylko jednorazowe i szybko mijają. Ale gdy problemy ze stresem czy dolegliwości o charakterze nerwicowym utrzymują się dłużej, konieczna jest interwencja specjalisty.

Początkowy ból brzucha może po pewnym czasie przerodzić się w znacznie poważniejsze choroby.

Ból żołądka w ciąży

Ból żołądka w ciążyw większości przypadków to zupełnie normalna, niegroźna dolegliwośćzwiązana m.in. z powiększającą się macicą(głównie w pierwszej połowie ciąży)lub ruchem płodu(w drugiej połowie ciąży).

Są jednak sytuacje, gdybolący żołądek sygnalizuje poważniejsze problemy, z którymi kobieta ciężarna koniecznie powinna udać się do specjalisty, np. przy bolesnych, intensywnych skurczach o charakterze napadowym.

Jeśli takie objawy występują w pierwszym trymestrze, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko poronienia. Podobnie należy postąpić, gdy dodatkowo pojawiają się plamienia z dróg rodnych, ponieważ może to świadczyć np.

o odklejeniu się łożyska.

Ból żołądka a karmienie piersią

Sily ból żołądka może pojawiać się w okresie karmienia piersią, co jest związane z produkcją hormonu zwanego oksytocyną.

Odpowiada on za wydzielanie mleka z gruczołów piersiowych, a dodatkowo może powodować skurcze i rozkurcze macicy. Bóle mogą być delikatne lub nieco mocniejsze, co w dużej mierze wynika od indywidualnych uwarunkowań.

Bóle żołądka w okresie karmienia piesią można łagodzić ciepłymi okładami lub masażem brzucha.

Ból brzucha u dzieci

Ból żołądka u dzieci, podobnie jak w przypadku osób dorosłych, może mieć różne przyczyny – począwszy od całkiem błahych, skończywszy na poważniejszych schorzeniach przewodu pokarmowego.

Kiedy ból brzucha dziecka jest stosunkowo delikatny, nie występują dodatkowe objawy i mija po kilku godzinach, raczej nie ma powodów do obaw, wystarczą domowe sposoby uśmierzające chwilowe dolegliwości.

Jeżeli natomiast ból jest dotkliwy, utrzymuje się przez wiele godzin, towarzyszą mu wymioty, biegunka, gorączka, a dziecko wydaje się bardzo chore i nic nie przynosi ulgi, konieczna jest wizyta u lekarza – to może być choroba.

(Video) Wylecz wrzody żołądka, bez leków - skutecznie.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu żołądka i skurczy

u dzieci?

 • Kolka u niemowląt.Maluchy niestety bardzo często doświadczają bólu brzucha związanego z kolką, która pojawia się zwykle po południu lub wieczorem i może trwać nawet kilka godzin. To zwykle nic groźnego, ale z całą pewnością jest nieprzyjemna dla dziecka. Warto wówczas masować mu brzuszek, robić ciepłe okłady i stosować herbatki z kopru włoskiego, rumianku bądź melisy.
 • Zatrucie.Przy zatruciu oprócz bólu brzucha pojawiają się również biegunka, wymioty, złe samopoczucie. Niekiedy problemy mogą trwać nawet kilka dni. Konieczna jest wówczas zmiana diety na lekkostrawną i podawanie dziecku dużej ilości wody, ewentualnie herbatek ziołowych.
 • Pasożyty.Pasożyty to stosunkowo poważny problem, powiem wymaga bardziej kompleksowej diagnozy i późniejszej terapii. Ból brzucha jest wówczas rozległy, nawracający i towarzyszą mu cuchnące stolce, stany podgorączkowe i utrata wagi. Symptomy mogą być różne w zależności od tego, jakie pasożyty zaatakowały organizm. W przypadku glist bólowi żołądka towarzyszy kaszel, nudności, a nawet wysypka alergiczna. Owsiki przyczyniają się dodatkowo do braku apetytu i problemów z zaśnięciem. Lamblie natomiast poza bolącym brzuchem powodują również wodniste biegunki.
 • Nietolerancja pokarmowa.Bardzo często ból żołądka sygnalizuje problem z nietolerancją organizmu pewnych pokarmów, np. mleka, cytrusów, jajek itp. Należy wtedy obserwować dziecko, by w konsekwencji znaleźć produkt powodujący dolegliwości i wykluczyć go z diety.

Skurcze i ból żołądka – co jeść?

Przy dolegliwościach żołądkowych (takich jak niestrawność) konieczna jestzmianadiety na lekkostrawną.

Należy zrezygnować ze wszelkiego rodzaju tłustych, smażonych i pikantnych potraw, a także picia mocnej kawy czy napojów gazowanych. W zamian do posiłku warto sięgnąć po dania i produkty bardziej„przyjazne” naszemu żołądkowi, m.in.

kasze, makarony, mleko i przetwory mleczne, chude mięso (kurczak lub indyk), ryby. Tłuszcz zwierzęcy warto zamienić na olej roślinny lub oliwę z oliwek.

You might be interested: Przepuklina brzuszna – przyczyny, objawy, powikłania, leczenie operacyjne

Jak złagodzić ból żołądka?

“Boli mnie brzuch! Jakie są domowe sposoby na ból żołądka?”. Gdy zaczyna doskwierać nam ból żołądka, można niecozłagodzić dolegliwości, stosując gorące okłady. Najlepiej sprawdzi się w tej sytuacji termofor. Ulgę w bólu mogą przynieść również delikatne masaże brzucha.

Dodatkowo można próbowaćuśmierzyć dolegliwości pijąc herbatki ziołowe, ssąc cukierki miętowe oraz pijąc duże ilości wody.

Co pomaga na ból brzucha i żołądka?

Na ból żołądkapomagają przede wszystkim ziołanp. w postaci naparów, herbat czy preparatów dostępnych w aptece bez recepty. Oto kilka przykładów ziół, które mogą pomogą nam gdy boli żołądek:

 • rumianek– wykazuje m.in. właściwości rozkurczające i działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka. Łagodzi ból, a jednocześnie wspomaga procesy trawienne układu pokarmowego.
 • nagietek– stosowany jest w przypadku skurczu żołądka, a dodatkowo zwiększa wydzielanie soków żołądkowych.
 • siemię lniane– jest oleiste, dlatego powleka śluzem cały układ pokarmowy, a dodatkowo uszczelnia ścianki żołądka.
 • liść babki zwyczajnej– również pokrywa śluzem układ pokarmowy, a dodatkowo poprawia wydzielanie soków trawiennych przewodu pokarmowego.
 • lukrecja gładka– wykazuje korzystne działanie, gdy ból żołądka wynika z nieżytu lub wrzodów.
 • aloes– działa profilaktycznie i leczniczo w przypadku nadkwasoty żołądka.
 • melisa– wykazuje właściwości rozkurczające.

Mięta na ból żołądka

Naturalnym i od wieków stosowanym ziołem na ból żołądka jestmiętaoraz jej olejki eteryczne.

Herbatki oraz napary z mięty mogą skutecznie złagodzić dolegliwości związane z bólem brzucha oraz z bólem układu pokarmowego ogółem, a także korzystnie wpływają na problemy z niestrawnością czy trawienie.

Dodatkowo zaleca się żucie surowych liści mięty lub dodawanie ich np. do sałatek. Zadowalające efekty może przynieść również spożywanie kropli miętowych w celu uśmierzenia dolegliwości.

Ból brzucha z lewej strony, ból żołądka, ból brzucha z prawej strony. Co oznacza?

Ból brzucha z prawej strony? To może być wyrostek robaczkowy lub pęcherzyk żółciowy. Ból nadbrzusza? To mogą być wrzody wywołane Helicobacter pylori, refluks przełyku lub zapalenie żołądka.

Ból brzucha z lewej strony może wskazywać na zapalenie trzustki lub zapalenie jajników, częste zaparcia i biegunki – na zespół jelita drażliwego, a wzdęcia po wypiciu mleka – na nietolerancję laktozy.

Ból brzucha w ciąży to najczęściej prawidłowy objaw, ale w niektórych przypadkach wymaga pilnej konsultacji. Jak interpretować ból brzucha?

Ból brzucha z prawej strony na dole – czy to ból wątroby?

Boli mnie wątroba – myślimy. Tymczasem wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości. Co zatem może oznaczać ból w prawym podżebrzu?

Ssanie w żołądku – przyczyny i sposoby na uczucie ssania w żołądku (3)
 • Suplement diety Hepaslimin zawiera naturalne składniki, które wspierają utrzymanie zdrowej wątroby, zachowanie prawidłowej masy ciała oraz prawidłowe trawienie.
 • W skład tabletek Hepaslimin wchodzą następujące ekstrakty roślinne: cholina, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z ostryżu długiego, mate pochodząca z liści ostrokrzewu paragwajskiego.
 • ZAMÓW I ODBIERZ

– Na ogół boli nas albo pęcherzyk żółciowy, albo jelito, czasem są to nerwobóle. W pewnych przypadkach rzeczywiście można mówić o wątrobie.

W momencie przejedzenia krew napływa tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli do narządów trawiennych – do jelita i do wątroby.

Wątroba powiększa się, rozpycha okalającą ją torebkę, która w odróżnieniu od wątroby jest unerwiona, w związku z czym odczuwany jest dyskomfort – wyjaśnia dr Antoni Gugulski, gastroenterolog.

– Jeżeli pacjent mówi: boli mnie wątroba, to na ogół nie jest to prawda. Wtedy moim zadaniem jest znalezienie przyczyny, a tych może być bardzo wiele. Zasadniczo w medycynie nie funkcjonuje taki termin jak wrażliwa wątroba.

Wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości.

Ból brzucha w okolicy prawego podżebrza (nagły i gniotący) może więc wskazywać na kamicę nerkową, przewlekłe bóle po prawej stronie mogą być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Silny i pulsujący ból brzucha z prawej strony wymaga pilnej konsultacji – szczególnie, gdy promieniuje do odcinka krzyżowego kręgosłupa. Taki stan może wskazywać na tętniaka aorty.

>>> Tabletki na wątrobę, kaspułki, herbatki na wątrobę

Ból nadbrzusza może wskazywać na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Bywa, że schorzeniu towarzyszy ból nadbrzusza, określany jako gniotący, uwierający lub kłujący i palący.

Problem w tym, że w wielu wypadkach choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo, a powikłania mogą być bardzo poważne. Najczęstsze powikłania wrzodów to perforacja, czyli przebicie ściany żołądka, oraz krwotoki. W jednym i drugim przypadku grozi to śmiercią.

Często w takich sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

UWAGA! Nieprawdziwa jest natomiast opinia, że wrzód trawienny może przeistoczyć się we wrzód rakowy.

– Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oczywiście, dochodzą jeszcze czynniki dodatkowe, które sprzyjają powstawaniu wrzodów: palenie papierosów, częste picie mocnej kawy, nadużywanie alkoholu i stres – mówi dr Antoni Gugulski.

– Im więcej wydziela się soku żołądkowego, który jest kwaśny, tym większe ryzyko, że naturalna bariera ochronna w postaci śluzówki żołądka nie wytrzyma. Jeśli wiele wspomnianych czynników nałoży się na siebie, wrzód może powstać dosłownie w minutę.

Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Przy problemach z żołądkiem lekarz powinien zalecić gastroskopię lub test na obecność wspomnianej bakterii. Helicobacter pylori można pozbyć się dzięki kuracji farmakologicznej, trwającej zazwyczaj 10 dni.

Ból brzucha po mleku = nietolerancja laktozy?

To może być kolejna przyczyna rewolucji w przewodzie pokarmowym. Bardzo rzadko człowiek rodzi się z tą przypadłością. W 99,9 proc. lekarze spotykają się z nabytą nietolerancją laktozy. Może być przejściowa lub trwała. Przyczyną jest zniszczenie nabłonka jelitowego przez proces zapalny.

– Ostatni etap trawienia laktozy odbywa się na poziomie enterocytu, czyli komórki wyściełającej jelito. Jeśli jest ona zniszczona w sensie funkcjonalnym lub strukturalnym, może dojść do sytuacji, w której pacjent traci zdolność trawienia mleka na zawsze – tłumaczy specjalista.

– Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy. Jeśli zostało to potwierdzone badaniami, są tylko dwa sposoby uniknięcia przykrych objawów: zrezygnować z mleka albo stosować enzym laktazę w formie tabletki. Można natomiast spożywać artykuły nabiałowe, jak np. żółty ser.

Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy.

Ból brzucha z lewej strony – zapalenie trzustki, zapalenie jajników

Silny ból brzucha z lewej strony na dole (w okolicy lewego podrzebża) może wskazywać na zapalenie trzustki. Bólowi często towarzyszą wówczas nudności i wymioty.

Innymi przyczynami mogą być też: powiększenie śledziony, zapalenie przydatków, przepuklina pachwinowa, zapalenie błony śluzowej żołądka. W tym przypadku ból wywoływać może również Helicobacter pylori.

Ból brzucha po lewej stronie może też wskazywać na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przewlekłą chorobę zapalna. Im bardziej rozległa postać schorzenia, tym gorsze rokowania. Główne objawy to biegunka z krwią. Choroba przebiega z okresami aktywnych objawów oraz okresami remisji.

– Najczęściej więcej jest remisji niż rzutów choroby. Można 20 lat żyć z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i nie mieć żadnych objawów. Chorobę wywołuje błąd układu immunologicznego, który komórki wyściełające światło jelita grubego traktuje jako obce i niszczy je, wysyłając przeciwciała. W ten sposób powstaje ostry, zapalny stan – mówi dr Gugulski.

– Nawet jeśli nie występują objawy, pacjent ze zdiagnozowaną chorobą powinien do końca życia przyjmować leki, dzięki którym nie będzie nawrotów albo będą one rzadsze i mniej uciążliwe. Lekarz dodaje, że przebieg choroby może też być bardzo ciężki i skutkować usunięciem fragmentu jelita oraz długotrwałym leczeniem klinicznym. Częściej jednak można z tą chorobą żyć i dobrze funkcjonować.

>>> Wykonaj TEST NA HELICOBACTER PYLORI

Bóle brzucha o zmiennym nasileniu, gazy i wzdęcia – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to kolejna z przyczyn problemów z układem pokarmowym. Co gorsza, ma charakter epidemii. Przyjmuje się, że to schorzenie może dotykać nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Objawia się zaparciami, biegunkami lub zaparciami i biegunkami naprzemiennymi, a także bólami brzucha, które mają zmienne nasilenie i lokalizację, chociaż częściej dotyczą podbrzusza.

(Video) Co robić przy zapaleniu żołądka | Kamila Lipowicz | Porady dietetyka klinicznego

Do tego dochodzi jeszcze nadmiar gazów, uczucie bulgotania i przelewania.

Szacuje się, że na zespół jelita drażliwego może cierpieć nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Wszystko to składa się na znaczne pogorszenie jakości życia osób dotkniętych zespołem jelita drażliwego. Powyższe objawy związane są z zaburzeniami perystaltyki jelit oraz czucia trzewnego. Naturalne ruchy odczuwane są jako coś strasznego.

>>> Leki na biegunkę, elektrolity

Każdy doświadcza przechodzenia treści kałowej czy gazów przez jelita, natomiast u osób z zespołem jelita drażliwego wywołuje to duży dyskomfort.

– Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, choćby po to, aby wyeliminować dużo groźniejsze schorzenia, z rakiem włącznie – przekonuje dr Antoni Gugulski. – W zespole jelita drażliwego jelito powinno być całkowicie zdrowe.

Realne, konkretne problemy nie wynikają z choroby organicznej, guza czy polipa, lecz mają podłoże psychiczne. Nie ma jednego uniwersalnego leku dla każdego. Stąd też potrzebna jest wizyta u lekarza, aby dostać zalecenia.

Na ogół są to zalecenia farmakologiczne, czasem dietetyczne.

Ból brzucha a zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Żeńską część społeczeństwa bóle brzucha dotykają z jeszcze jednego powodu – przy zespole napięcia przedmiesiączkowego. W tym wypadku spowodowane są one zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi.

– Jeżeli objawy są umiarkowane, należy pracować nad psychiką i starać się sobie uświadomić, że nie dzieje się nic strasznego. Natomiast jeśli objawy są nasilone, trzeba zastosować leczenie objawowe, czyli sięgnąć po leki rozkurczowe, leki przeciwwzdęciowe i leki przeciwbólowe – radzi lekarz.

Czytaj też: Najpopularniejsze na polskim rynku leki przeciwbólowe – jak działają?

Ból brzucha w ciąży

Bóle brzucha na kolejnych etapach ciąży może być nieco inaczej odczuwane. Na początku ciąży ból brzucha może wynikać ze zmian w gospodarce hormonalnej. Jednocześnie dochodzi do stopniowego powiększania się macicy.

Do narządów rodnych trafia nieco więcej krwi – z tego powodu można odczuwać bóle w podbrzuszu i mieć wrażenie pełności w jamie brzusnej.

Ból w dole brzucha – szczególnie w pierwszym trymestrze – teoretycznie jest więc normalnym objawem, ale i tak powinien skłonić do konsultacji lekarskiej.

W późniejszym okresie ciąży (ok. 18 tydzień) można już odczuwać ruchy dziecka. W późniejszym okresie pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – mięsień macicy w ten sposób przygotowuje się do porodu.

Odczuwalny jest wówczas ból brzucha przechodzący od góry na dół – ból trwa zwykle ok. 30 sekund. Po 36 tygodniu występują tzw.

You might be interested: Kserostomia – objawy, przyczyny, leczenie

skurcze przepowiadające – jeśli zaczną być regularne, a ich częstotliwość wzrośnie, to znak, że zbliża się poród.

Ból kolkowy brzucha – kolki i skurcze

Z powodu kolki cierpią dzieci, młodzież, osoby dorosłe. To ostry ból powstający za sprawą skurczu, np. moczowodu, dróg żółciowych czy jelit.

Ból kolkowy odczujemy także wtedy, gdy kamień nerkowy zatka światło narządu. Młodzież przypomina sobie o kolce podczas lekcji wychowania fizycznego.

Za ból odpowiada skurcz mięśni gładkich jelit, co przy intensywnym bieganiu jest zupełnie naturalną reakcją.

Kolka jelitowa bardzo często dokucza niemowlętom. Jej przyczyną jest rozciągnięcie jelit przez nagromadzone gazy. Atak kolki u maluszków zaczyna się gwałtownie, najczęściej w godzinach popołudniowych. Dolegliwości z reguły znikają samoistnie po 3. miesiącu życia (choć mogą ciągnąć się nawet do 8-9 miesiąca życia).

>>> Leki na kolkę niemowlęcą, probiotyki

Dziecku pomoże herbatka z rumianku lub kopru włoskiego, a także masaż brzuszka. Przy karmieniu należy zwrócić uwagę, by pokarm z butelki spływał kroplami (dzięki czemu dziecko nie nałyka się powietrza).

Konsultacje: Jerzy Dziekoński, Antoni Gugulski

Czy to wrzody żołądka? [OBJAWY]

Przyczyn występowania wrzodów jest sporo, najwięcej błędów popełniamy jednak na co dzień – złe nawyki są powodem dolegliwości u ponad 80 proc. osób chorych. Nie tak dawno nazywano je „chorobą dyrektorską”, lecz dziś wiadomo, że cierpią na nią również ludzie prowadzący spokojny tryb życia.

Wrzody najczęściej występują u osób między pięćdziesiątym a sześćdziesiątym rokiem życia. Trzykrotnie częściej choroba ta atakuje mężczyzn, w szczególności posiadaczy grupy krwi „0” – jeśli ktoś w rodzinie miał wrzody żołądka, szanse na ich wystąpienie wynoszą aż 50 proc.

Nie pociesza także fakt, że dolegliwość ta coraz częściej dotyka także dzieci i nastolatków.

Podejrzany pod lupą

Tymczasem, najnowsze badania dowodzą, że głównym sprawcą, odpowiedzialnym za ciągły wzrost wskaźnika zachorowania na chorobę wrzodową, jest bakteria Helicobacter pylori, która właśnie w przejściowych porach roku, czyli wiosną i jesienią, staje się szczególnie aktywna.

– Jest to związane ze zmianami, głównie hormonalnymi, jakie w tym okresie zachodzą w naszym organizmie. Mają one wpływ zarówno na produkcję soku żołądkowego, jak i nasze neuroprzekaźniki, odpowiedzialne za nastrój – podkreśla dr n. med. Marcin Chmielewski, gastroenetrolog z poznańskiego szpitala Med Polonia.

Zarażamy się nią głównie drogą pokarmową, najczęściej we wczesnym dzieciństwie. – Zakres infekcji Helicobacter pylori wśród osób dorosłych populacji polskiej wynosi ponad 70 proc. jednak nie u wszystkich zarażonych dochodzi do owrzodzeń – dodaje.

Źródeł choroby wrzodowej upatruje się również w, uzależnieniu od nikotyny, czy nadmiernym stosowaniu różnego rodzaju lekarstw przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych (tj. NLPZ).

Wpływają one bezpośrednio na powstawanie wrzodów poprzez mechanizm zmniejszonego ukrwienia śluzówki żołądka, co skutkuje zmniejszeniem wydzielania śluzu i możliwości obrony przed dużą kwaśnością soku żołądkowego. Wówczas znacząco nasilają się dolegliwości i mogą poważnie uszkodzić błonę śluzową, która stanowi naturalną ochronę naszego żołądka.

Gdy zapali się czerwona lampka

Objawy choroby wrzodowej są bardzo zróżnicowane. Jej początkowy okres może przebiegać bezobjawowo lub przypominać zwykłą niestrawność. Reszta jest kwestią bardzo indywidualną. Chorzy skarżą się na ciągły głód, pieczenie lub uczucie ssania, inni mają nudności i wzdęcia po obfitym posiłku.

Jednak najczęstszą oznaką wrzodów jest ból zlokalizowany w nadbrzuszu, pojawiający się w ciągu 15-30 minut po posiłku. Wiele osób wymienia również zgagę, nudności, wymioty, brak apetytu, niesmak w ustach, zaparcia na przemian z biegunkami, spadek masy ciała, wzdęcia i czkawkę.

Bywa, że pierwszym symptomem choroby jest ostry krwotok, w postaci wymiotów świeżą krwią lub przypominających fusy czarnej kawy. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do wstrząsu, objawiającego się spadkiem ciśnienia, szybkim biciem serca i „zimnym potem”.

Dlatego, w razie pojawienia się niepokojących objawów, tak ważne jest natychmiastowe skorzystanie z pomocy specjalisty.

Najdokładniejszym testem, pozwalającym wykryć chorobę wrzodową, jest gastroskopia. Badanie to pozwala na potwierdzenie dolegliwości, wykrycie obecności Helicobacter pylori i pobranie wycinków do dalszej diagnostyki.

– Zabieg polega na wprowadzeniu przez usta i przełyk do żołądka giętkiego wziernika , wyposażonego w światłowód i małą kamerkę, która umożliwia dokładne obejrzenie podejrzanych miejsc – wyjaśnia dr n. med. Marcin Chmielewski, gastroenetrolog z poznańskiego szpitala Med Polonia.

Takie badanie znacznie ułatwia dobranie odpowiednich leków, co powinno na początku złagodzić objawy choroby, a następnie – w połączeniu ze zmianą stylu życia i żywienia – powstrzymać jej rozwój.

(Video) Ból żołądka 👉 Co oznacza? 👉 O jakiej chorobie świadczy | Medycyna360

– Metod wykrywających bakterię Helicobacter pylori jest bardzo wiele od tak zwanych testów oddechowych, poprzez badania krwi, aż po domowe testy, które można kupić bez recepty w każdej aptece. Należy jednak pamiętać, że najpewniejsze rozpoznanie możliwe jest jedynie podczas gastroskopii – zapewnia dr n. med. Marcin Chmielewski.

Z pomocą medycyna naturalna

Główną metodą leczenia choroby wrzodowej jest usunięcie zakażenia Helicobacter pylori przez zastosowanie antybiotyków i leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego. W procesie rekonwalescencji istotną rolę odgrywa odpowiednio dobrana dieta, która wspomaga proces leczenia.

Na czas trwania choroby należy odstawić kawę, herbatę, napoje gazowane, produkty ciężkostrawne, cebulę, pikantne przyprawy, potrawy smażone oraz tłuste, a przede wszystkim alkohol i papierosy. Wskazane są jednak twarogi, chude, gotowane mięso, kasze i nieco czerstwe pieczywo.

Dla złagodzenia dolegliwości wrzodowych stosuje się też zioła, najczęściej w postaci naparów lub w kapsułkach. Najskuteczniejsze z nich to: siemię lniane, rumianek, lukrecja, melisa i korzeń mniszka. – Cierpiący na chorobę wrzodową powinni jeść mniejsze porcje, ale za to częściej.

Ważne są także regularne ćwiczenia fizyczne, odpowiednio długi sen i wypoczynek – dodaje dr n. med. Marcin Chmielewski, gastroenetrolog z poznańskiego szpitala Med Polonia. Specjaliści zalecają także jogę, ćwiczenia głębokiego oddychania oraz inne techniki relaksacyjne.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy chorzy, czy nie, pewne zalecenia warto wprowadzić w życie – taka profilaktyka na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

Ucisk w żołądku | Przyczyny i łagodzenie

Generalnie ucisk w jamie brzusznej nie jest łatwym do zdefiniowania objawem żołądkowo-jelitowym. Żołądek nie tylko boli, ale też sprawia wrażenie, jakby znajdował się pod wielką presją wewnętrzną. W zależności od tego, jak wrażliwe są nerwy żołądkowe chorej osoby, może odczuwać niezwykle silne uczucie sytości, bólu, a nawet może wydawać się jej, że brzuch zaraz „pęknie”. Jednak czasami to uczucie może być bezbolesne. Ponieważ umiejscowienie odczuwania ucisku może być trudne dla osoby dotkniętej tym schorzeniem, dolegliwości nie dotyczące bezpośrednio żołądka są również często opisywane terminem „ucisk brzucha”.

Ucisk w żołądku może ograniczać osoby na niego cierpiące w życiu codziennym, nie tylko z powodu czasami towarzyszącego silnego bólu brzucha, ale także innych, często występujących objawów towarzyszących. Obejmują one między innymi 165:

 • nudności
 • (kwaśne) odbijanie
 • zgagę
 • wzdęcia
 • skurcze

Powyższe objawy i towarzyszące im konsekwencje mogą uniemożliwić osobie dotkniętej chorobą wykonywanie codziennych zadań i obowiązków – ciągły ucisk żołądka jest zatem w stanie w decydujący sposób przyczynić się do ograniczenia jakości życia. Co więc zrobić, jeśli ucisk w żołądku staje się stałym kompanem?

Ucisk w żołądku nie jest chorobą, ani nawet powszechnie wymienianym objawem czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, ale jest to uciążliwe uczucie dla dotkniętych nim osób. Czasami może to wskazywać na chorobę lub zaburzenie, na przykład dyspepsję czynnościową165. Aby zmniejszyć ucisk w żołądku lub nawet całkowicie go wyeliminować, należy przyjrzeć się jego możliwym przyczynom.

Jak wspomniano wcześniej, często dolegliwości mogą być związane z wrażliwością nerwów żołądkowych danej osoby.

W wielu przypadkach dieta może wywoływać to nieprzyjemne uczucie. Ci, którzy jedzą ciężkie, pośpieszne posiłki zdecydowanie podwyższają ryzyko dyskomfortu w brzuchu. Tłusta żywność może zalegać w żołądku dłużej 2, a pośpieszny sposób spożywania posiłków powoduje połykanie zbyt dużych ilości powietrza 96 i przyczynia się do podwyższenia ilości gazów w brzuchu.

Delikatne uczucie pełności może szybko rozwinąć się w ucisk brzucha.

Poczucie ucisku w żołądku może mieć także inne przyczyny takie jak:.

 • Dyspepsja czynnościowa z:
  • problemami z motoryką, a w tym przypadku przede wszystkim zaburzoną pracą mięśni żołądka 54, 96, 169,
  • nadwrażliwością nerwów w żołądku 41, 50, 54, 90.
 • Zwieracz między przełykiem a żołądkiem nie rozluźnia się wystarczająco (powietrze nie może uciec w górę).
 • Zespół jelita drażliwego.
 • Alergie lub nietolerancje pokarmowe.

Istnieje wiele innych przyczyn ucisku w żołądku, które mogą być związane z dietą, zaburzeniami czynnościowymi lub poważną chorobą fizyczną.

Typowe przyczyny lub czynniki które mogą powodować ucisk żołądka to:

 • niestrawność
 • zaparcie
 • przejadanie się
 • zaburzenia odżywiania
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego
 • ciąża

Przyczyny czynnościowe:

Niektóre przyczyny nie wynikają z choroby organicznej. Nazywa się je zatem „czynnościowymi”. Wśród nich są zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak:

 • zespół jelita drażliwego
 • dyspepsja czynnościowa
 • refluks żołądkowy

Poza przyczynami czynnościowymi mogą istnieć również organiczne powody uczucia ucisku w żołądku, bólu brzucha lub jego górnej części. Czasami objawy te mogą być spowodowane przez narządy znajdujące się poza przewodem pokarmowym, na przykład w przypadku zawału serca (patrz poniżej). Jeśli podejrzewasz chorobę, należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie poważne stany.

Możliwe przyczyny organiczne to:

 • zapalna choroba jelit
 • zapalenie trzustki
 • przepuklina
 • zatrucie pokarmowe
 • wrzody żołądka
 • infekcje żołądkowo-jelitowe
 • rak żołądka
 • wrzody dwunastnicy
 • zawałserca

Nawet dzieci często doświadczają ucisku w żołądku z dodatkowymi objawami, takimi jak zgaga, zaparcia lub wzdęcia. U dzieci może występować szeroki zakres przyczyn ucisku żołądka.

Jeśli ucisk odczuwany jest po spożyciu posiłku, może to wynikać z przejedzenia. W tym przypadku jest on spowodowany nadmiernym rozszerzaniem się ścianki żołądka z powodu dużej ilości przyjętego pokarmu.

Nawet jeśli uczucie pełności jest nieprzyjemnym wrażeniem dla dziecka, które je odczuwa, rodzice nie muszą się martwić. Ucisk w jamie brzusznej zaniknie po pewnym czasie, gdy pokarm zostanie strawiony.

Jeśli na obiad była fasolka, soczewica lub kapusta włoska, zwiększony rozwój gazu w jelicie jest zwykle przyczyną wzdęć, odczuwanych jako uczucie ucisku w żołądku. Rośliny strączkowe i kapusta także należą do żywności, która wytwarza więcej gazów podczas procesu trawienia.

Podobnie połykanie powietrza, picie napojów gazowanych lub po prostu pośpieszne spożywanie pokarmów może powodować gromadzenie się gazu w żołądku dziecka.

You might be interested: Zespół kabuki – objawy, przyczyny i leczenie choroby kabuki

Uczucie ucisku w żołądku wzrasta, ponieważ nadmiar powietrza wzbogaconego dwutlenkiem węgla, metanem i wodorem, gromadzi się w jelicie 96.

Nietolerancje pokarmowe mogą również często powodować uczucie ucisku w żołądku, najczęściej wraz z nimi występuje ból brzucha.

Jeśli u dzieci występują problemy żołądkowe, zwłaszcza po zjedzeniu nabiału lub produktów zbożowych, należy wziąć pod uwagę możliwość, że nie są one tolerowane 117.

Jeśli podejrzewasz nietolerancję u swojego dziecka, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby poddać je badaniu.

Nie można całkowicie wykluczyć, że poczucie ucisku u dzieci jest spowodowane poważną chorobą. Alarmujące sygnały to odczuwanie przez nie ucisku w żołądku jako kłującego bólu oraz następujących objawów:

 • lekka lub wysoka gorączka
 • wymioty
 • biegunka
 • ból kończyn

Zakażenie żołądkowo-jelitowe może stanowić potencjalną przyczynę takich dolegliwości. Choroba zwykle rozprzestrzenia się drogą powietrzną (infekcja kropelkowa) lub za pośrednictwem skażonych przedmiotów (infekcja rozmazowa).

Rodzice powinni skonsultować wyżej wymienione objawy z lekarzem, aby potwierdzić podejrzenia i przeciwdziałać im za pomocą odpowiednich leków, szczególnie jeśli gorączka jest szczególnie wysoka lub długotrwała (dłużej niż trzy dni).

Jeśli z uciskiem żołądka wiążą się skurcze, może to świadczyć o zapaleniu żołądka. Ale przyczyna ucisku w żołądku nie musi być organiczna 160. Mogą nią być również czynnościowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak dyspepsja czynnościowa lub zespół jelita drażliwego 145. W tym przypadku żaden narząd nie jest chory, jednak objawy mogą być bardzo niepokojące.

W większości przypadków ucisk w żołądku u dzieci nie stanowi powodu do niepokoju, a objaw samoistnie znika po pewnym czasie.

Należy jednak skontaktować się z lekarzem, jeżeli:

 • ucisk pojawia się klika razy w tygodniu,
 • stolec staje się czarny lub w ogóle nie jest wydalany
 • pojawią się objawy, takie jak wysoka gorączka i wymioty

Leczenie różni się w zależności od objawu i tego, czy dziecko ma mniej niż trzy lata. Może to obejmować zmianę diety i stylu życia, środki domowe lub leki ziołowe, takie jak Iberogast® do leczenia dyspepsji czynnościowej i jelita drażliwego 45 u dzieci od 6 roku życia. To wyjątkowo dobry sposób na złagodzenie uczucia ucisku w żołądku.

W przypadku uczucia ucisku w żołądku wywołanego przez dietę i stres, domowe sposoby mogą pomóc i złagodzić towarzyszące objawy, takie jak np. nudności.

Ostre dolegliwości, które mają związek z kwasem żołądkowym i którym towarzyszy kwaśne odbijanie, można złagodzić przy pomocy niektórych pokarmów neutralizujących kwas żołądkowy. Wypróbuj produkty takie, jak:

 • dojrzałe banany
 • chleb pszenny
 • migdały
 • ziemniaki
 • siemię lniane
 • miód

W przypadku bólu żołądka wywołanego odżywianiem warto zmienić dietę. Unikaj jedzenia, które według Ciebie pogarsza objawy, takiego, jak słodycze 16, tłuste, obfite potrawy 2, mięso i produkty zwierzęce.

Włącz w dietę zdrową żywność, owoce i warzywa oraz pij wodę niegazowaną zamiast gazowanej.

(Video) Pozbądź się refluksu NA ZAWSZE. Bez tabletek, NATURALNIE 👍🌤🌝

Istnieją również różne zioła i rośliny, które uspokajają żołądek i wspomagają trawienie:

 • kminek
 • melisa
 • rumianek
 • kolendra
 • liście bazylii
 • koper włoski
 • imbir
 • anyż

Szukaj zdrowej, zróżnicowanej diety z dużą ilością owoców i warzyw, dokładnie przeżuwaj i jedz powoli, uprawiaj wystarczająco dużo aktywności fizycznej i staraj się unikać stresu oraz innych czynników drażniących, jeśli jest to możliwe. Oprócz odżywiania, oto kilka innych wskazówek dotyczących stylu życia, które można zastosować w przypadku uczucia ucisku żołądka:

 • ciepło (np. przyłożenie termoforu)
 • ćwiczenia relaksacyjne
 • unikanie stresu
 • leżenie w wygodnej pozycji
 • wygodna odzież
 • równomierny oddech

W celu złagodzenia irytującego uczucia ucisku w żołądku, szczególnie jeśli łączy się ono z innymi objawami, zaleca się stosowanie preparatów, które nie tylko dbają o równowagę ruchów żołądka 5, 130, 163 , ale także łagodzą podrażnione nerwy w przewodzie pokarmowym 110, 163, 130, 132, 162.

Dzięki połączeniu dziewięciu sprawdzonych medycznie ziół leczniczych 5, 45, 98, 105 , Iberogast® może zapewnić kompleksowe wsparcie w leczeniu czynnościowych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

W wyniku działania licznych składników ziołowych objawy 23, 28, 114, 115, 149, 187, 45 ulegają złagodzeniu 143, a nieprzyjemne uczucie ucisku w żołądku zostaje zredukowane.

Jeśli objawy utrzymują się lub są coraz bardziej niezależne od diety, wskazana jest wizyta u lekarza – w celu sprawdzenia, czy za ucisk w żołądku nie jest odpowiedzialna poważna choroba wewnętrzna.

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego są zazwyczaj nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne i związane z licznymi dolegliwościami, ale często utrudniają codzienne życie.

Całe szczęście istnieje Iberogast®: połączenie dziewięciu ziół leczniczych5, 45, 98, 105 skoncentrowane na walce zarówno z podstawowymi przyczynami 5, 8, 10, 130, 191 jak i irytującymi objawami 23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149, 187.

Wszystko o Iberogast®

Ziołowe krople Iberogast działają na różne odcinki układu pokarmowego23, 28, 45, 79, 114, 115, 123, 149 łagodzą objawy problemów trawiennych i są dobrze tolerowane 23, 28, 114, 115, 139, 149, 187.

Dowiedz się więcej

Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o Iberogast®.

Dowiedz się więcej

Połączenie 9 ziół leczniczych5, 45, 98, 105 użytych w leku Iberogast® zostało przebadane i opracowane w późnych latach 50 XX wieku.

Dowiedz się więcej

Sprawdź, gdzie można kupić lek Iberogast w dobrej cenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Wskazówki, jak oszukać głód, będąc na diecie

Pierwsze dni diety zazwyczaj nie stanowią problemu – czujesz się lekko, przepełniony nowo odkrytą energią. Po tygodniu dobry humor Cię jednak opuszcza i pojawia się on – głód. Skurcz żołądka, problemy z koncentracją, rozdrażnienie – to tylko niektóre objawy głodu.

Kolejna kolorowa sałatka na lunch powoduje, że po godzinie znowu towarzyszy Ci uczucie ssania w żołądku. Zaciskasz zęby i próbujesz jakoś przetrwać. Zachodzisz w głowę, jak oszukać żołądek i nie czuć głodu. Po całym dniu walki ze sobą wracasz do domu i dajesz za wygraną – zamawiasz pizzę i wreszcie czujesz się najedzony, ale pełen wyrzutów sumienia.

Co zrobić, żeby nie czuć głodu i wytrwać na diecie? Spokojnie, podpowiemy Ci, co zrobić.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak nie czuć głodu,
 • dlaczego regularne posiłki są ważne,
 • co jeść, aby nie czuć głodu

Zdrowa dieta nie powinna być męczarnią. Jeżeli zależy Ci na zrzuceniu kilku kilogramów, w żadnym wypadku nie powinieneś się głodzić! Owszem, tym sposobem może osiągniesz szybkie efekty, ale utracone kilogramy wrócą w postaci efektu jo-jo.

Jeżeli na swojej diecie czujesz wilczy głód, to trudno będzie Ci w niej wytrwać. Tak naprawdę powinieneś zrozumieć, jak w odpowiedni sposób zbilansować dietę, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zapewnić sobie energię na cały dzień oraz odczuwać sytość.

Jak nie czuć głodu?

Jeżeli zależy Ci na uczuciu sytości przez cały poranek, dobrą opcją będzie spożywanie śniadania bogatego w białko, węglowodany i tłuszcze.

Jajecznica, kanapki z razowego chleba z twarożkiem czy owsianka z orzechami dostarczą Ci odpowiedniej ilości energii i zaspokoją poranny głód.

Dzięki temu nie będziesz się musiał zastanawiać, jak oszukać głód już godzinę po śniadaniu.

Pamiętaj o spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców w każdym posiłku. Są one bogate w błonnik (w ciągu dnia powinniśmy dostarczać go 25-35 g). Zapewni on szybsze wypełnienie żołądka, wydzielanie hormonów sytości oraz poprawę motoryki jelit, co przełoży się na dłuższe uczucie sytości po posiłku.

Co zrobić, żeby nie czuć głodu przez długi czas? Warto pamiętać o dodawaniu do posiłków produktów zawierających zdrowe tłuszcze, takich jak awokado, oleje roślinne czy orzechy – opóźniają one proces opróżniania żołądka, dzięki czemu posiłek nasyci Cię na dłużej.

Jeżeli zależy Ci na opanowaniu uczucia głodu, dobrym pomysłem będzie nauczenie się, jak przestać jeść słodycze. Słodkie przekąski, ciastka i czekolada są dostępne w każdym sklepie i łatwo po nie sięgnąć, gdy dopada Cię mały głód.

Nie są one jednak najlepszym wyborem – bogate w kalorie i cukier, sycą na krótki czas. Gdy zależy Ci na odchudzaniu, pamiętaj o tym, aby w swojej torbie mieć zawsze zdrowe przekąski, dzięki którym mniej zdrowe opcje nie będą Cię tak bardzo kusić.

Garść orzechów, banan lub jogurt skutecznie zaspokoją pierwszy głód.

Nie zapominaj również o piciu wody – czasami mylnie odbieramy uczucie pragnienia jako głód. Dbaj zatem o odpowiednie nawodnienie między posiłkami. Pamiętaj, że prawidłowe nawodnienie jest szczególnie istotne przy diecie bogatej w błonnik. Jeśli nie zadbasz o picie wystarczającej ilości płynów, możesz zacząć mieć problemy z zaparciami.

Dlaczego regularne posiłki są ważne?

Kluczem do efektywnej diety redukcyjnej zawsze będą regularne posiłki oraz ujemny bilans energetyczny. Omijanie posiłków to główna przyczyna głodu – nic dziwnego, że towarzyszy Ci on przez cały dzień.

Organizm człowieka przyzwyczaja się do stałych pór przyjmowania posiłków, dzięki czemu na bieżąco spala dostarczoną z pożywieniem energię, nie magazynując jej.

Dodatkowo regularne posiłki pomagają wyregulować gospodarkę cukrową.

Jeżeli przez cały dzień będziesz dostarczał organizmowi energię w postaci zbilansowanych posiłków bogatych w białka, tłuszcze oraz węglowodany złożone, wieczorne napady głodu Ci nie grożą.

Pamiętaj również o higienie spożywania swoich posiłków. Jeżeli zjadasz lunch przed komputerem, jednocześnie pracując lub czytając coś w internecie, albo łapiesz przekąskę w biegu, możesz nawet nie zauważyć, że coś zjadłeś. Uważne, powolne jedzenie pozwala naszemu mózgowi szybciej odczuć sytość oraz wspiera poprawne trawienie.

Co jeść, aby nie czuć głodu?

Trudno Ci wytrwać na diecie, bo przygotowywanie zbilansowanych posiłków to kolejny obowiązek? Rano wolisz pospać, zamiast przygotowywać dobrze zbilansowane śniadanie? Pakowanie jajek na twardo w podróż nie jest dla Ciebie szczególnie zachęcającym pomysłem? A może masz wrażenie, że próbowałeś już wszystkiego i diety po prostu nie są dla Ciebie? Nie martw się – nasz catering pozwoli Ci poskromić głód, a jednocześnie zadowoli najbardziej wymagające kubki smakowe.

U nas pełnowartościowe śniadania to nie problem. Gofry białkowo-tłuszczowe, kakaowe omlety, pełnoziarniste naleśniki – nie musisz się decydować na jeden sztywny plan żywieniowy, bo to Ty decydujesz, co zjesz danego dnia. Wybierasz bowiem nie konkretną dietę, a poszczególne posiłki z pakietu 4, 6 lub 7 diet – codziennie masz do dyspozycji 20, 30, a nawet 35 różnych dań do wyboru.

Wszystkie nasze posiłki są bogate w sezonowe warzywa i owoce pełne błonnika, dzięki czemu nasycą Cię na długi czas. Zapomnij o smutnych sałatkach: my stawiamy na pyszne posiłki i długoterminowe efekty. Z nami zapomnisz, co to jest głód!

FAQs

Ssanie w żołądku – przyczyny i sposoby na uczucie ssania w żołądku? ›

Towarzyszy osobom radykalnie odchudzającym się i stosującym niewłaściwą dietę. Sanie w żołądku może być także objawem choroby żołądka. Pieczenie w nadbrzuszu może oznaczać chorobę wrzodową lub refluks żołądkowo-przełykowy. Sposobem na ssanie w żołądku jest regularne jedzenie małych porcji posiłku i unikanie używek.

Jak pozbyć się uczucia ssania w żołądku? ›

Sposoby na ssanie w żołądku
 1. Woda mineralna. Gdy poczujesz ssanie w żołądku, napij się niegazowanej wody mineralnej. ...
 2. Ssanie kostek lodu. Kostki lodu można przygotować na bazie wody mineralnej lub wody z dodatkiem soku z cytryny. ...
 3. Yerba Mate. ...
 4. Siemię lniane. ...
 5. Błonnik. ...
 6. Akupresura. ...
 7. Spokój.
Jun 15, 2020

Co jest dobre na żołądek jak boli? ›

Naturalnym i od wieków stosowanym ziołem na ból żołądka jest mięta oraz jej olejki eteryczne. Herbatki oraz napary z mięty mogą skutecznie złagodzić dolegliwości związane z bólem brzucha oraz z bólem układu pokarmowego ogółem, a także korzystnie wpływają na problemy z niestrawnością czy trawienie.

O czym świadczy ciągłe uczucie głodu? ›

Przyczyny ciągłego uczucia głodu to m.in. zaburzenia endokrynologiczne, zaburzenia na tle psychicznym czy efekty stosowania niektórych leków. Jeśli obserwujesz u siebie ciągłe uczucie głodu, zastanów się, jakie inne symptomy mu towarzyszą i koniecznie udaj się do lekarza.

Czy od żołądka można czuć się słabo? ›

Wiele osób z nerwicą żołądka skarży się na uczucie istnienia jakiejś bariery w przełyku, uczucie ucisku w przełyku, gardle i klatce piersiowej, często zdarzające się rozstroje żołądka, niekontrolowane oddawanie gazów.

Videos

1. Masz problemy z żołądkiem? Zapytaj eksperta! WIDEOCZAT
(RMF24)
2. Nie bój się uczucia głodu. Niedługo przestaniesz go odczuwać tak często 🌀🌀💪
(Bracia Rodzeń)
3. Helicobacter Pylori - jak wpływa na problemy jelitowe? Refluks, autoimmunologiczne zapalenie żołądka
(Forma na życie! - Daria Łukowska)
4. POKONAJ ZGAGĘ RAZ NA ZAWSZE - autoterapia żołądka i przełyku || Body&Mind Clinic- Bogna Listewnik
(Body&Mind Clinic)
5. Jak naprawdę można sprawdzić "zakwaszenie" żołądka?
(Pod Mikroskopem)
6. 7 niepokojących oznak, że wątroba jest pełna toksyn
(Wiem)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Van Hayes

Last Updated: 20/06/2023

Views: 5600

Rating: 4.6 / 5 (46 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Van Hayes

Birthday: 1994-06-07

Address: 2004 Kling Rapid, New Destiny, MT 64658-2367

Phone: +512425013758

Job: National Farming Director

Hobby: Reading, Polo, Genealogy, amateur radio, Scouting, Stand-up comedy, Cryptography

Introduction: My name is Van Hayes, I am a thankful, friendly, smiling, calm, powerful, fine, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.