Mega korzyści z peruwiańskiej maca dla kobiet z niedoborem progesteronu (2023)

Mega korzyści z peruwiańskiej maca dla kobiet z niedoborem progesteronu (1) 21 maja 2023 2

Mega korzyści z peruwiańskiej maca dla kobiet z niedoborem progesteronu (2)

Maca na niedobór progesteronu.

W artykule krótko przypomnę do czego służą nadnercza i jak bardzo są ważne dla Twojej równowagi hormonalnej. Poznasz rolę progesteronu w zagrażającej zdrowiu dominacji estrogenowej. Dowiesz się, jak peruwiańska maca może przyczynić się do równowagi hormonalnej.Przedstawię Ci nie tylko niezaprzeczalne korzyści, ale też potencjalne skutki uboczne suplementacji peruwiańską maca. Czy warto stosować ten naturalny składnik dla regulacji poziomu progesteronu?

Zapraszam Cię do czytania!

Przypomnienie: Co to są nadnercza?

Nadnercza to gruczoły położone nad nerkami, odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów stresu, takich jak kortyzol i adrenalina. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nadnercza produkują również hormon reprodukcyjny zwany progesteronem. Ten hormon ma nie tylko wpływ na zdrowie reprodukcyjne, ale także stanowi ochronę przed rakami hormonozależnymi, co zostało potwierdzone w wielu badaniach. Między innymi przez włoskich naukowców w 2007 roku, którzy opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie Breast Cancer Research.(1) Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Cambridge i University of Texas również potwierdziły, że progesteron hamuje wzrost komórek nowotworowych, które są pośrednio związane z estrogenami.(2)

Gdy organizm jest narażony na długotrwały stres, nadnercza wytwarzają kortyzol i adrenalinę, ale jednocześnie zmniejsza się produkcja progesteronu, ponieważ kwestie związane z rozrodem schodzą na dalszy plan. Jeśli jesteś stale poddawana przewlekłemu stresowi, może to prowadzić do wyczerpania nadnerczy, ponieważ nie są w stanie nadążyć z produkcją tych hormonów stresu. Zmęczone nadnercza oznaczają również UTRATĘ OCHRONYprzed nowotworami ze względu na spadek poziomu progesteronu.

Szacuje się, że nawet 80% dorosłych traci naturalną ochronę z tego powodu, ponieważ żyją w ciągłym stresie. Najpierw będąc gotowymi do walki i zażartości, a następnie doświadczając wypalenia, z wyeksploatowanymi hormonami i nadmiarem estrogenów. Przede wszystkim dotyczy to kobiet.

Zmęczone nadnercza? Spróbuj maca! Jak ta roślina łagodzi zmęczenie i stres

Korzyści z suplementacji peruwiańską maca na niedobór progesteronu u kobiet

Regularne stosowanie maca może pomóc w wyrównaniu poziomu progesteronu, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety. Niedobór progesteronu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę czy nawet depresji.

Niedobór progesteronu prowadzi do rozchwiania równowagi hormonalnej i dominacji estrogenów. Z kolei dominacja estrogenów może skutkować rakiem hormonozależnym. Dlatego równowaga hormonalna powinna być celem nadrzędnym każdej kobiety.

Peruwiańska maca działa wszechstronnie na organizm kobiety. Oprócz wpływu na poziom progesteronu, ten niezwykły korzeń posiada również właściwości adaptogenne. Adaptogen pomaga organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem i zmniejsza jego negatywne skutki. Ponadto, badania wykazały również korzystny wpływ maca na poprawę libido oraz ogólnej energii i wytrzymałości organizmu.

Warto również wspomnieć o tym, że suplementacja maca jest bezpieczna dla większości osób i nie powoduje poważnych skutków ubocznych. Oczywiście, przed rozpoczęciem kuracji doradzam skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza kiedy przyjmujesz inne leki. W ciąży i podczas karmienia odradzam jedzenia maca (maca to pokarm) i innych adawptogenów także.

Ogólnie rzecz biorąc maca może być cennym wsparciem dla kobiet z niedoborem progesteronu, pomagając im odzyskać równowagę hormonalną i poprawić jakość życia.

Mega korzyści z peruwiańskiej maca dla kobiet z niedoborem progesteronu (3)

Organiczna peruwiańska Maca This is BIO dla zmęczonych nadnerczy i niedobór progesteronu

Jak stosować maca na niedobór progesteronu?

Aby osiągnąć pozytywne efekty, ważne jest odpowiednie dawkowanie tego superpokarmu. Zaleca się rozpoczęcie od niewielkich dawek, na przykład 1-2 łyżeczek proszku dziennie, a następnie stopniowe zwiększanie ilości w miarę potrzeb i reakcji organizmu.

Proszek można dodawać do koktajli, jogurtów czy owsianki, co ułatwia jego spożycie i sprawia, że staje się częścią codziennej diety. Kapsułki i tabletki są wygodniejsze w transporcie i dawkowaniu, ale mogą być mniej skuteczne ze względu na niższą biodostępność składników aktywnych.

Ważne jest również regularne stosowanie peruwiańskiej maca oraz cierpliwość w oczekiwaniu na rezultaty. Efekty działania tego suplementu mogą pojawić się po kilku tygodniach regularnego stosowania. Warto także pamiętać, że każdy organizm jest inny i reaguje na suplementację w indywidualny sposób. Dlatego obserwowuj swoje samopoczucie i ewentualne zmiany, a w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem.

Jak peruwiańska maca wpływa na poziom hormonów rozrodczych?

Maca, znana również jako Lepidium meyenii, to roślina pochodząca z Andów (hodowana na wysokości około 5000 metrów n.p.m), która od wieków jest stosowana w tradycyjnej medycynie dla poprawy płodności i równowagi hormonalnej. Ta chińska hodowana na dużo niższych wysokościach już nie ma takich właściwości. W ostatnich latach coraz więcej badań naukowych potwierdza korzystne działanie maca na równowagę progesteronu u kobiet.

Przypominam, że progesteron jest hormonem produkowanym nie tylko przez nadnercza, ale głównie przez jajniki. Pełni kluczowe funkcje w regulacji cyklu menstruacyjnego oraz utrzymaniu ciąży.

Peruwiańska maca może wpływać na poziom progesteronu poprzez stymulację przysadki mózgowej do produkcji większej ilości luteinizującego hormonu (LH). LH jest odpowiedzialny za pobudzenie jajników do produkcji progesteronu podczas drugiej fazy cyklu menstruacyjnego. Dzięki temu, suplementacja maca może przywrócić równowagę hormonalną u kobiet z niedoborem progesteronu. Może to prowadzić do poprawy płodności oraz łagodzenia objawów związanych z niskim poziomem tego hormonu.

Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i reakcja na suplementację peruwiańską Maca może być różna u różnych osób.

Uwaga! Oświadczenie!

NIKT TUTAJ NIE NAMAWIA do niechodzenia do lekarzy, do niesłuchania lekarzy.Ani niczego NIE DORADZA!

Artykuł ma charakter czysto informacyjny! Jeżeli chcesz skorzystać z informacji w artykule, robisz to na własną odpowiedzialność!

Zanim cokolwiek przedsięweźmiesz zalecam:UDAJ SIĘ DO LEKARZA (Takie jest prawo!),zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek istniejące schorzenia lub przyjmujesz inne leki!

Wiedza

W badaniach (3, 4) wykazano pozytywne działanie fizjologiczne maca zarówno u kobiet po menopauziejak i okołomenopauzalnych. Podobne efekty wykazano już wcześniej w badaniach na gryzoniach.Obserwowany wpływ na zwierzęta był zależny od płci i dawki, z różnymi reakcjami obserwowanymi podczas krótko i długoterminowego podawania maca. Oprócz odpowiedniego dla płci równoważącego wpływu maca na hormony FSH, E2 i progesteron, odnotowano również pozytywne wyniki w zakresie tendencji do OGRANICZANIA PRZYROSTU MASY CIAŁA, obniżania poziomu trójglicerydów w osoczu krwi oraz wzrostu odkładania wapnia i fosforu w tkance kostnej i mięśniowej.

W porównaniu do innych ziół stosowanych jako substytuty syntetycznych hormonów w hormonalnej terapii zastępczej, takich jak standaryzowane ekstrakty z soi, koniczyny czerwonej, pluskwicy czarnej, dzikiego pochrzynu czy korzenia lukrecji, Maca działaINACZEJna większość kobiet. Zamiast wpływać na pojedynczy hormon (np. tylko LH, progesteron lub estrogen), Maca wpływa na optymalne funkcjonowanie podwzgórza i przysadki mózgowej, co POPRAWIA FUNKCJONOWANIE WSZYSTKICH GRUCZOŁÓWdokrewnych.

Dwumiesięczne stosowanie maca istotnie złagodziło objawy dyskomfortu obserwowane u większości kobiet biorących udział w badaniu (74%-87%), co oceniono za pomocą wskaźnika menopauzalnego Kuppermana. Wiązało się to ze znacznym wzrostem poziomu E2 i FSH, PROGESTERONUi ACTH oraz obniżeniem ciśnienia krwi, masy ciała, poziomu trójglicerydów i cholesterolu. Na początku badania zaobserwowano charakterystyczny efekt placebo.(5)

Mega korzyści z peruwiańskiej maca dla kobiet z niedoborem progesteronu (4)

Potencjalne skutki uboczne suplementacji maca

Mimo licznych korzyści wynikających ze stosowania maca, zwracam uwagę na potencjalne skutki uboczne suplementacji tym preparatem. Choć w większości przypadków maca jest dobrze tolerowana przez organizm, niektóre osoby mogą doświadczyć pewnych niepożądanych reakcji.

  • Wśród najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych stosowania maca wymienia się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak ból brzucha, wzdęcia czy nudności. Zazwyczaj są one jednak łagodne i ustępują po kilku dniach regularnego stosowania preparatu. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych objawów, zacznij od niższej dawki i stopniowo ją zwiększaj, obserwując reakcję organizmu.

Ponadto pamiętaj o spożywaniu dużej ilości wody oraz dbaj o odpowiednią dietę bogatą w błonnik.

4 szklanki na rozpoczęcie dnia są wciąż idealnym pomysłem.

Wiedza

Proszek maca podgotowany będzie skutkował zdecydowanie mniejszą ilością niestrawności, a także zmniejszy się ilość ewentualnych goitrogenów.

  • Innym potencjalnym skutkiem ubocznym może być WZROST POZIOMU ESTROGENÓWu niektórych kobiet. Pomimo tego, że maca nie dostarcza fitohormonów, to jednak u niektórych kobiet nadal będzie utrzymywać się nierówmowaga pomiędzy estrogenami a progesteronem.

Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji maca skonsultuj się z lekarzem, szczególnie jeśli masz predyspozycje do rozwoju chorób związanych z nadmiarem estrogenów, takich jak endometrioza czy rak piersi. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak bolesne miesiączki czy zmiany w wyglądzie piersi, należy natychmiast przerwać stosowanie suplementu i zgłosić się do specjalisty.

Mega korzyści z peruwiańskiej maca dla kobiet z niedoborem progesteronu (5)

Podsumowanie

Czy warto więc stosować peruwiańską maca na niedobór progesteronu?

  • Suplementacja pokarmem maca może pomóc w regulacji poziomu progesteronu zarówno poprzez pośrednie oddziaływanie na nadnercza, jak i na jajniki. Co z kolei wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia i zdrowia kobiety.
  • Przypominam i miej na uwadze, że potencjalne skutki uboczne suplementacji maca, chociaż są rzadkie i zazwyczaj łagodne, to jednak mogą wystąpić u niektórych osób.

Dlatego monitorowanie swojego stanu zdrowia podczas stosowania tego suplementu oraz zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów lekarzowi jest racjonalnie wskazane.

  • Pamiętaj także o umiarkowanym podejściu do dawkowania, gdyż ZBYT DUŻA ILOŚĆ MACAmoże prowadzić do NADMIARU PROGESTERONU, co również nie jest korzystne dla Twojego organizmu.

Jednak w większości przypadków opłaca się dać sobie szansę na poprawę jakości życia dzięki naturalnym metodom wspomagającym równowagę hormonalną.

pepsi eliot

Badania:

  • (1) breast-cancer-research.biomedcentral.com/articles/10.1186/bcr1792
  • (2) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4650274/
  • (3) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1730816/
  • (4) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614604/
  • (5) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23674976/

(Visited 2101 times, 4 visits today)

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Kelle Weber

Last Updated: 27/05/2023

Views: 6745

Rating: 4.2 / 5 (73 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kelle Weber

Birthday: 2000-08-05

Address: 6796 Juan Square, Markfort, MN 58988

Phone: +8215934114615

Job: Hospitality Director

Hobby: tabletop games, Foreign language learning, Leather crafting, Horseback riding, Swimming, Knapping, Handball

Introduction: My name is Kelle Weber, I am a magnificent, enchanting, fair, joyous, light, determined, joyous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.